Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč je také dobré mít Lisabonskou smlouvu?

2. března 2009 se uskutečnil (bohužel bez výraznější reflexe v českých novinách) jeden z vrcholů českého předsednictví EU v oblasti životního prostředí – zasedání Rady ministrů životního prostředí v Bruselu. Mezi nejvýznamnější body programu patřilo přijetí závěrů Rady k přípravě a dojednání nové světové klimatické dohody a rozhodnutí o pěstování geneticky modifikované kukuřice v Maďarsku a Rakousku.

Způsob přijímání rozhodnutí u těchto bodů je velmi rozdílný – zatímco ke klimatu jsou přijímány jednomyslné závěry Rady, ke GMO se jedná o legislativu, kde se hledá kvalifikovaná většina. Když jsem se pozdě v noci vracel z bruselského jednání zpět do Prahy, napadlo mě, jak bude cenné, až Lisabonská smlouva po ratifikaci v Irsku a České republice a po nabytí účinnosti, konečně přinese efektivnější rozhodování.

Příběh první – klima: Cílem navržených závěrů bylo stanovit pozici EU pro mezinárodní jednání v návaznosti na přijatý klimaticko-energetický balíček. EU bude rozhodujícím hlasem pro formulaci nové dohody a pro jednání s ostatními partnery potřebuje jasný mandát. Jeden nový členský stát však i po mnohahodinovém vyjednávání blokoval schválení pracně dohodnutého kompromisního textu . Nejednalo se přitom o přijetí zásadních závazků ať již finančních či jiných; EU by měla podle návrhu pouze deklarovat připravenost diskutovat především některé způsoby financování budoucí klimatické dohody s tím, že použití ostatních způsobů se nevylučuje. Tento problém se nepodařilo překonat ani na úrovni premiéra Topolánka jako předsedy Evropské rady, a předsedy vlády dané země, ke značné nelibosti velké skupiny ostatních členských států, které velmi pozitivně hodnotily kompromis připravený předsednictvím. Onen jediný stát tak držel ostatních 26 států v šachu a nakonec musel být navržený text upraven podle jeho přání, aby nedošlo ke krachu jednání.

Příběh druhý – GM kukuřice: Rakousko a Maďarsko nesouhlasily s hodnocením evropského věděckého orgánu pro GMO a chtěly si zachovat – navzdory návrhu Evropské komise – národní zákaz pěstování GM kukuřice, které považují na základě svých hodnocení za rizikové. Bylo zřejmé, že návrh Evropské komise na zrušení národních zákazů nezíská potřebnou kvalifikovanou většinu (255 z 354 hlasů zemí v Radě). Boj byl o to, zda se Rakousku a Maďarsku podaří získat tento počet hlasů ve prospěch jejich zákazu – v opačném případě by se konečné rozhodnutí vrátilo Evropské komisi, která by bezpochyby rozhodla v jejich neprospěch. Shromáždění potřebné kvalifikované většiny bylo neobyčejně složité, přestože před zahájením jednání bylo na straně Rakouska a Maďarska dvacet členských států. Pro dosažení kvalifikované většiny je zásadní souhlas těch členských států, které mají v Radě nejvíce hlasů (Francie, Německo, Itálie Velká Británie). Tyto čtyři lidnaté státy totiž mohou zablokovat přijetí jakéhokoli rozhodnutí, byť by ho všechny ostatní členské státy podporovaly.

Co z těchto dvou procesně i obsahově vzdálených příběhů ve vztahu k Lisabonské smlouvě plyne? Až Lisabonská smlouva vstoupí v účinnost, rozšíří se počet případů, kdy se bude hlasovat kvalifikovanou většinou. Současně bude platit nový způsob výpočtu kvalifikované většiny ve prospěch menších členských států EU, pro velké členské státy bude složitější rozhodnutí blokovat. Takže u výše zmíněných zákazů GM kukuřice by se hůře formovala blokační menšina. I když zrovna u GMO by asi bylo optimálním řešením dát členským státům pravomoc, aby si o zákazech pěstování na národní úrovni rozhodovaly samy. Lze předpokládat, že obecně by se po vstupu Lisabonské smlouvy v účinnost společné pozice členských států hledaly snáze a přitom nikoliv na úkor kvality přijatých rozhodnutí. Je na druhou stran zřejmé, že při současném systému s každým dalším rozšířením EU by rozhodování bylo ještě těžkopádnější než dosud. Proto by mělo další rozšiřování EU (např. o Chorvatsko) pokračovat až při platnosti Lisabonské smlouvy.

Proto se těším, až i poslední dva státy, Irsko a Česká republika, Lisabon ratifikují. Nejen proto, že se možná naše bruselská a lucemburská jednání o něco zkrátí, ale především proto, že budou platit pravidla, která jsou sepsána s ohledem na současný počet členských států EU.

Autor: Jan Dusík | úterý 24.3.2009 3:57 | karma článku: 16,87 | přečteno: 1690x
  • Další články autora

Jan Dusík

Čeští ministři místo sebe do Bruselu vysílají vztyčený prostředníček

Čerstvá studie Asociace pro mezinárodní otázky zjistila, že mezi čtyřmi zeměmi, které v příštích dvou letech budou předsedat Evropské unii, mají čeští ministři jasně nejslabší účast na jednáních Rady EU. Proč je to problém?

14.6.2021 v 9:19 | Karma: 13,09 | Přečteno: 459x | Politika

Jan Dusík

IEA nastavuje zrcadlo energetice: žádná varianta českého odchodu od uhlí se do něj nevejde

Mezinárodní energetická agentura sestavila scénář, jak dosáhnout nulové emise uhlíku do roku 2050 https://www.iea.org/reports/net-zero-by-2050

23.5.2021 v 10:47 | Karma: 8,90 | Přečteno: 479x | Životní prostředí a ekologie

Jan Dusík

Příznivé životní prostředí v Ostravě jako ústavou zaručené právo?

V Česku došlo k dosud bezprecedentnímu kroku v oblasti ochrany životního prostředí: statutární město Ostrava podalo u Městského soudu v Praze žalobu proti České republice – konkrétně proti vládě a příslušným ministerstvům (životního prostředí a dopravy) – že dostatečně nezajistila ochranu práva na příznivé životní prostředí, založeného článkem 35 Listiny základních práv a svobod. Advokátní kancelář zastupující Statutární město Ostrava v žalobě navrhuje, aby bylo orgánům státu zakázáno porušovat ústavní právo města Ostrava na příznivé životní prostředí a naopak uloženo zajistit plnění emisních a imisních limitů.

25.5.2010 v 17:05 | Karma: 10,89 | Přečteno: 1501x | Ostatní

Jan Dusík

Pozdní prozření pana prezidenta

Vracení ekologických zákonů Poslanecké sněmovně se již stalo pro prezidenta Václava Klause rutinou. Může v těchto případech zpravidla využít i svůj oblíbený argument, že jsou to normy nám vnucené Evropskou unií a jako takové škodí suverenitě České republiky. Pokud se postoj pana prezidenta propojí s dlouhodobým názorem tripartity, že nemáme v ochraně životního prostředí jít ani o píď nad evropské předpisy, mohli bychom v podstatě říci, že se již netřeba ochranou životního prostředí dále zabývat.

15.4.2010 v 10:18 | Karma: 14,57 | Přečteno: 1698x | Ostatní

Jan Dusík

Politický brouk na Šumavě vylétl ještě dříve než ten skutečný

Jak jsem očekával, a potvrdil to i jihočeský volební speciál Otázek Václava Moravce, bude specifickým hitem volební kampaně na jihu Čech kůrovcová kalamita, která letos v důsledku vichřice Kyrill z roku 2007 - a to zdaleka ne jen v národním parku Šumava - nastane. Mezi Správou národního parku a obcemi v parku přitom funguje nejlepší spolupráce za poslední desetiletí, jak mě o tom naposledy začátkem března ujišťovali místní starostové; chápu ovšem, že v předvolebním klání toto pro politiky - zejména ty populistické - není právě příznivá skutečnost.

8.4.2010 v 7:27 | Karma: 15,82 | Přečteno: 1336x | Ostatní
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Mexičtí narkos už nepašují peníze, platí si šmouly. Je to legální a bez rizika

5. května 2024

Premium Vsaďte se, že nevíte, jak mexičtí narkos pašují peníze z Ameriky. Jistě, viděli jste v seriálech na...

Nová vlna podvodů. Vyluxovaným účtem to nekončí, přeprodávají se osobní data

5. května 2024

Premium Kyberzločinu dlouhodobě přibývá, v Česku se s končící lhůtou pro daňová přiznání podvodníci...

Životní prostředí v Československu patřilo k nejhorším na světě, líčí vědec

5. května 2024

Premium V roce 1989 se stal vůbec prvním ministrem životního prostředí. Profesor Bedřich Moldan patří mezi...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

  • Počet článků 29
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2731x
Už od studií se snažím hledat cesty pro lepší životní prostředí. Do roku 2010 v Česku (přes deset let na ministerstvu životního prostředí, nakonec krátce jako ministr ve vládě Jana Fischera). Od roku 2011 pozoruji český vývoj z francouzsko-švýcarského pomezí - nejdříve jako úředník OSN, momentálně ve Světovém fondu pro ochranu přírody (WWF). Publikované názory jsou moje osobní.

Seznam rubrik