Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Kam až může zajít vyvlastnění

29. 07. 2009 10:27:27
Jedním z posledních návrhů zákonů, jimiž se ještě tato Poslanecká sněmovna bude zabývat, je společný návrh poslanců ODS a ČSSD na zjednodušení vyvlastnění nemovitostí, a to nejen pro výstavbu dopravní infrastruktury, jíž je návrh obhajován. Poté, co poslanci a senátoři ODS a ČSSD prosadili přesun desítek miliard korun ze státního rozpočtu do kapsy elektrárenských společností, se tak v krátké době jedná o další případ překvapivé (?) shody dvou nejsilnějších stran při přihrávání konkrétním investičním zájmům. Navíc narozdíl od jiných dosud neprojednaných důležitých předloh zákonů je zde reálné, že tento návrh úspěšně proletí Sněmovnou v jednom čtení; jde o další příklad "koncepční" legislativní práce. Vláda k návrhu nepřijala žádné stanovisko, neboť nenašla shodu na tom, jak si vybrat mezi urychlením výstavby ve veřejném zájmu na straně jedné a zachováním ochrany vlastnického práva na straně druhé.
Součástí návrhu poslanců Vojíře, Vlčka a dalších je princip, že oproti současnému vyvlastňovacímu zákonu by nově ten, jehož nemovitost má být ve veřejném zájmu vyvlastněna (tj. za vyhláškovou, ne tržní cenu), o tuto nemovitost přišel již rozhodnutím vyvlastňovacího orgánu, ne jako dosud pravomocným rozsudkem soudu. Okamžik (nevratného) odnětí vlastnického práva se tak výrazně posouvá od nezávislého soudu k exekutivnímu orgánu, který de facto jedná ve prospěch (a na návrh) investora veřejně prospěšné stavby.

Podle návrhu zákona by totiž případná žaloba proti vyvlastňovacímu aktu nově měla odkladný účinek jen v případě, že tak rozhodne soud. Možnost přiznat odkladný účinek má mít ovšem soud pouze tehdy, „jestliže je žalobce závažně ohrožen ve svých právech a přiznání odkladného účinku se nepřiměřeně nedotkne nabytých práv třetích osob a není v rozporu s veřejným zájmem". Přitom se jinde v zákoně říká, že vyvlastnění je možné pouze tehdy, když "veřejný zájem ... převažuje nad zachováním dosavadních práv vyvlastňovaného", tj. existence a váha veřejného zájmu se posuzuje v samotném vyvlastňovacím řízení (jakýkoliv veřejný zájem tedy není automaticky nadřazen vlastnickému právu). Podle poslanecké předlohy se rozhodování nezávislého soudu ve věci (a vážení rozporu s veřejným zájmem) dostává do polohy pouhého procesního usnesení o odkladném účinku, kde ale soud nemůže tyto zásadní otázky objektivně posoudit. Po novele by dosavadní vlastník tedy tahal za výrazně kratší konec provazu oproti vyvlastniteli ještě dříve, než vůbec soud bude zvažovat, zda se má právní moc vyvlastnění odložit.

Slýcháme argumenty o tom, že je třeba konečně učinit přítrž tomu, aby realizaci důležitých dálničních spojení bránili ekologisté, ekoteroristé, zelení aktivisté a podobně nazývaní odpírači ekonomického rozvoje, kteří obstrukčně skoupí malé parcely na trase komunikací s cílem proces výstavby maximálně zdržet. Rozlícení řidiči sjíždějící z dálnice D11 před Hradcem Králové spílají i paní Havránkové, která stále drží své zemědělské pozemky na trase pokračování dálnice, protože s ní stát dosud nebyl schopen dojednat směnu, o kterou žádá. Je však opravdu systémově správné, aby byl každý poctivý vlastník nemovitosti vydán na milost a nemilost úředníkovi, jehož úkolem je zajistit co nejdříve podmínky pro výstavbu například liniové stavby? S tím, že možná po letech, až už budou po nové silnici svištět auta, soud rozhodne, že vyvlastňovací řízení mělo vady nebo nebyl převažující veřejný zájem prokázán? Nechme se překvapit, kolik moudrosti a citu pro voliče-vlastníky prokáží poslanci na své poslední předvolební schůzi.
Autor: Jan Dusík | středa 29.7.2009 10:27 | karma článku: 18.03 | přečteno: 1711x

Další články blogera

Jan Dusík

Čeští ministři místo sebe do Bruselu vysílají vztyčený prostředníček

Čerstvá studie Asociace pro mezinárodní otázky zjistila, že mezi čtyřmi zeměmi, které v příštích dvou letech budou předsedat Evropské unii, mají čeští ministři jasně nejslabší účast na jednáních Rady EU. Proč je to problém?

14.6.2021 v 9:19 | Karma článku: 12.75 | Přečteno: 449 |

Jan Dusík

IEA nastavuje zrcadlo energetice: žádná varianta českého odchodu od uhlí se do něj nevejde

Mezinárodní energetická agentura sestavila scénář, jak dosáhnout nulové emise uhlíku do roku 2050 https://www.iea.org/reports/net-zero-by-2050

23.5.2021 v 10:47 | Karma článku: 8.90 | Přečteno: 467 |

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Jak dlouho budeme ještě západní kolonií?

Tak už to u nás chodí. Místo toho, abychom kolonizovali my, tak nás kolonizuje Západ a ještě nás každý týden krmí blafy v akci, po kterých rostou důchodcům štětiny...

22.3.2023 v 17:07 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 228 | Diskuse

Milan Šupa

O strážných andělech a o vražednosti duchovní nevědomosti

V povědomí lidí je zažito, že každý z nás má svého strážného anděla, který nás chrání a pomáhá nám. Tento názor je v něčem správný a v něčem nesprávný. Správný je v tom, že každý má opravdu svého pomocníka, nebo vůdce.

22.3.2023 v 16:19 | Karma článku: 5.77 | Přečteno: 97 | Diskuse

Jiří Herblich

Vztah mezi západem a východem je na bodě mrazu, kdy přijde mír?

Kdo si myslí, že válka je daleko, mýlí se. Válka může přijít kdykoliv, jen vědomý člověk tohle vidí a cítí.

22.3.2023 v 9:37 | Karma článku: 9.06 | Přečteno: 243 | Diskuse

Irena Houdková

Ukliďte si stůl a Váš mozek bude výkonnější, Vy koncentrovanější a eliminujete chyby

Máte problém se při práci soustředit, jste roztěkaní a nejste spokojeni se svou výkonností? Dnes mám pro Vás několik doporučení týkajících se pracovního stolu, která Vám pomohou zvýšit Vaši koncentraci a zároveň snížit chybovost.

22.3.2023 v 6:57 | Karma článku: 4.98 | Přečteno: 96 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma článku: 9.26 | Přečteno: 295 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2728

Už od studií se snažím hledat cesty pro lepší životní prostředí. Do roku 2010 v Česku (přes deset let na ministerstvu životního prostředí, nakonec krátce jako ministr ve vládě Jana Fischera). Od roku 2011 pozoruji český vývoj z francouzsko-švýcarského pomezí - nejdříve jako úředník OSN, momentálně ve Světovém fondu pro ochranu přírody (WWF). Publikované názory jsou moje osobní.

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...