Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

ČEZká cesta do Kodaně

28. 07. 2009 10:15:41
Český Senát minulý týden připravil státní rozpočet o desítky miliard korun za emisní povolenky, které po schválení „klimatického“ přílepku k novele zákona o spotřební dani připadnou elektrárenským společnostem, zejména ČEZu. Zároveň evropští ministři životního prostředí ve švédském Åre debatovali o tom, jak se budou jednotlivé členské státy Evropské unie podílet na financování chystané kodaňské klimatické dohody. Obě události spolu bohužel přímo souvisejí.

Evropská rada se v prosinci 2008 shodla na tom, že polovina příjmů získaných z prodeje emisních povolenek má jít zpátky do boje proti změně klimatu, a to jak uvnitř EU, tak ve prospěch rozvojových zemí. „Spravedlivý díl“ financování zejména adaptací na klimatické změny v rozvojových zemích, k němuž se Evropská unie trvale hlásí, přitom nebude možné najít jinde než právě ve výnosech z aukcí povolenek. Debatu o finančních zdrojích zahájilo české předsednictví EU, Švédsko ji chce ukončit letos v říjnu, ještě před kodaňskou konferencí. Je přitom krajně nepravděpodobné, že by Česko dostalo úlevy ze spolufinancování evropského závazku proto, že již své povolenky rekordně rychle rozdalo elektrárenským firmám.

Česká debata o klimatickém přílepku se ale soustředila v podstatě pouze na dvě otázky. Jednak na potenciální rozpor s českou ústavou (podle dřívějších nálezů Ústavního soudu není možné k zákonům přidávat novely jiných zákonů, které s obsahem „nosiče“ nesouvisejí). Druhým tématem pak bylo,, že časové termíny pro využití bezplatných povolenek jdou na ruku především ČEZu, který má již řadu rozvojových projektů v šuplíku. Poslanci i senátoři však zcela opomněli fakt, že o peníze z prodeje emisních povolenek přijde státní rozpočet, který je bezpochyby bude potřebovat – například právě na spolufinancování evropské pomoci adaptačním opatřením v rozvojových zemích.

Zajímavé je, jak možnost rozdat povolenky zdarma vznikla. Když se totiž na konci roku 2008 schvaloval v EU klimaticko-energetický balíček, členské státy EU nakonec ve strachu, co by s balíčkem mohlo udělat české předsednictví EU, do textu směrnice přidaly výjimky pro Polsko a Českou republiku. Podle ní budou tyto země moci zdarma přidělit část povolenek pro roky 2013-2020. Jedním dechem mnozí dodávali, že nevěří tomu, že by se některá vláda dobrovolně připravila o tak významný příjem státního rozpočtu. Český parlament to však – na popud ČEZu – udělal.

Stát se tak v roce 2013 dobrovolně vzdá 70 procent příjmů z aukcí povolenek. Parlament rozhodl bez konzultace s vládou a o dva roky dříve, než to vůbec bude aktuální – mimo jiné musí nejdřív Evropská komise vydat pravidla pro soulad využití výjimky s hospodářskou soutěží. Přijatým přílepkem bude nejenom na několik let oslabena rozpočtová základna, ale také se významně snížil prostor, který bude mít vláda vzešlá z říjnových voleb pro dojednání finanční kapitoly kodaňské klimatické dohody. Chápu, že takové ohledy nemusí mít firmy, které si minulý týden na léta dopředu zajistily slušné příjmy. Politiky, kteří usilují o účast ve vládě, jejíž premiér by měl českou delegaci do Kodaně vést, by to ale rozhodně zajímat mělo.

(článek vychází dne 3. srpna 2009 v Hospodářských novinách)

Autor: Jan Dusík | úterý 28.7.2009 10:15 | karma článku: 18.00 | přečteno: 1541x

Další články blogera

Jan Dusík

Čeští ministři místo sebe do Bruselu vysílají vztyčený prostředníček

Čerstvá studie Asociace pro mezinárodní otázky zjistila, že mezi čtyřmi zeměmi, které v příštích dvou letech budou předsedat Evropské unii, mají čeští ministři jasně nejslabší účast na jednáních Rady EU. Proč je to problém?

14.6.2021 v 9:19 | Karma článku: 12.75 | Přečteno: 449 |

Jan Dusík

IEA nastavuje zrcadlo energetice: žádná varianta českého odchodu od uhlí se do něj nevejde

Mezinárodní energetická agentura sestavila scénář, jak dosáhnout nulové emise uhlíku do roku 2050 https://www.iea.org/reports/net-zero-by-2050

23.5.2021 v 10:47 | Karma článku: 8.90 | Přečteno: 467 |

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Jak dlouho budeme ještě západní kolonií?

Tak už to u nás chodí. Místo toho, abychom kolonizovali my, tak nás kolonizuje Západ a ještě nás každý týden krmí blafy v akci, po kterých rostou důchodcům štětiny...

22.3.2023 v 17:07 | Karma článku: 15.61 | Přečteno: 226 | Diskuse

Milan Šupa

O strážných andělech a o vražednosti duchovní nevědomosti

V povědomí lidí je zažito, že každý z nás má svého strážného anděla, který nás chrání a pomáhá nám. Tento názor je v něčem správný a v něčem nesprávný. Správný je v tom, že každý má opravdu svého pomocníka, nebo vůdce.

22.3.2023 v 16:19 | Karma článku: 5.77 | Přečteno: 96 | Diskuse

Jiří Herblich

Vztah mezi západem a východem je na bodě mrazu, kdy přijde mír?

Kdo si myslí, že válka je daleko, mýlí se. Válka může přijít kdykoliv, jen vědomý člověk tohle vidí a cítí.

22.3.2023 v 9:37 | Karma článku: 9.06 | Přečteno: 243 | Diskuse

Irena Houdková

Ukliďte si stůl a Váš mozek bude výkonnější, Vy koncentrovanější a eliminujete chyby

Máte problém se při práci soustředit, jste roztěkaní a nejste spokojeni se svou výkonností? Dnes mám pro Vás několik doporučení týkajících se pracovního stolu, která Vám pomohou zvýšit Vaši koncentraci a zároveň snížit chybovost.

22.3.2023 v 6:57 | Karma článku: 4.98 | Přečteno: 96 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma článku: 9.26 | Přečteno: 295 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2728

Už od studií se snažím hledat cesty pro lepší životní prostředí. Do roku 2010 v Česku (přes deset let na ministerstvu životního prostředí, nakonec krátce jako ministr ve vládě Jana Fischera). Od roku 2011 pozoruji český vývoj z francouzsko-švýcarského pomezí - nejdříve jako úředník OSN, momentálně ve Světovém fondu pro ochranu přírody (WWF). Publikované názory jsou moje osobní.

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...