Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Pozdní prozření pana prezidenta

15. 04. 2010 10:18:15
Vracení ekologických zákonů Poslanecké sněmovně se již stalo pro prezidenta Václava Klause rutinou. Může v těchto případech zpravidla využít i svůj oblíbený argument, že jsou to normy nám vnucené Evropskou unií a jako takové škodí suverenitě České republiky. Pokud se postoj pana prezidenta propojí s dlouhodobým názorem tripartity, že nemáme v ochraně životního prostředí jít ani o píď nad evropské předpisy, mohli bychom v podstatě říci, že se již netřeba ochranou životního prostředí dále zabývat.

Nechci polemizovat s prezidentovým názorem na to, zda existuje či neexistuje globální změna klimatu a jak velký na ni mají vliv emise CO2. Nechci se ani příliš vracet k faktu, že na přípravě evropské směrnice se Česká republika plnohodnotně podílela a pozice zastávané při bruselských jednáních byly předem projednávány i s českými leteckými společnostmi. Nechci se ani pouštět do úvahy, kolik procent emisí CO2 má cenu řešit v situaci, kdy je letecký benzín prakticky osvobozen od daní a současně se objem letecké dopravy ve světě od roku 1990 zdvojnásobil. Desítky korun, které bude nutno na nákup emisních povolenek připočítat k ceně každé letenky po Evropě, jsou myslím v porovnání s konečnou cenou letenky přijatelné; navíc zpočátku 97 a následně 85 procent povolenek budou letecké společnosti získávat zdarma. A konkurenceschopnost českých přepravců se předpisem nijak nezmění: povolenky budou muset mít i všechny zahraniční aerolinky, včetně mimoevropských, které budou chtít na některém evropském letišti přistát.

Nejbizarnějším prezidentovým argumentem je ale to, že neexistuje evropská metodika pro přidělování povolenek elektrárenským provozům zdarma. To je pravda. Ale právě možnost přidělit povolenky elektrárenským společnostem bez ohledu na celoevropskou situaci si ve směrnici explicitně vyjednalo Česko a několik dalších východoevropských zemí. ČEZ nelenil a novelu zákona, která mu přinese desítky miliard korun, si už v létě 2009 prosadil v Parlamentu i u prezidenta. Současná novela toto narychlo ušité ustanovení pouze opravuje tak, aby nebylo diskriminační a aby alespoň částečně reagovalo na nereálně stanovené lhůty pro zpracování plánu pro využití bezplatných povolenek; tuto novelu inicioval Senát a byla s "leteckou" novelou ve Sněmovně propojena. Pokud tedy nyní prezident (dokonce s odvoláním na můj projev ve Sněmovně) úpravu odmítá, je jeho kritika této právní úpravy sice v zásadě správná, ale opožděná: její základ už totiž jednou bez jakýchkoliv protestů schválil. Vadí-li mu teď skutečnost, že přijímáme českou úpravu dříve, než je jasná celková evropská koncepce, možná by podpořil návrh na zrušení celého "lex ČEZ" (jak se přezdívá přílepku, kterým bylo bezplatné přidělování povolenek v elektroenergetice přijato), který se do novely snažil ve Sněmovně prosadit poslanec Martin Bursík.

Pokud se Sněmovně do konce volebního období nepodaří prezidentské veto přehlasovat, plynou z toho dvě věci. Za prvé bude pravděpodobně opět Česko posláno před evropský soud za pozdní zavedení "letecké" směrnice do našeho práva (příslušná lhůta uplynula 2. února 2010). A za druhé, a to je asi závažnější, bude plán na povolenky zdarma využitelný prakticky pouze pro ČEZ, nikoliv pro další výrobce elektřiny a s rozumnějšími lhůtami, jak novela předpokládala. Že by opravdu toto pan prezident svým nejnovějším vetem zamýšlel?

Pozn.: Odkaz na nejnovější prezidentovo veto: http://www.hrad.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/6521.shtml

Autor: Jan Dusík | čtvrtek 15.4.2010 10:18 | karma článku: 14.28 | přečteno: 1659x

Další články blogera

Jan Dusík

Čeští ministři místo sebe do Bruselu vysílají vztyčený prostředníček

Čerstvá studie Asociace pro mezinárodní otázky zjistila, že mezi čtyřmi zeměmi, které v příštích dvou letech budou předsedat Evropské unii, mají čeští ministři jasně nejslabší účast na jednáních Rady EU. Proč je to problém?

14.6.2021 v 9:19 | Karma článku: 12.75 | Přečteno: 449 |

Jan Dusík

IEA nastavuje zrcadlo energetice: žádná varianta českého odchodu od uhlí se do něj nevejde

Mezinárodní energetická agentura sestavila scénář, jak dosáhnout nulové emise uhlíku do roku 2050 https://www.iea.org/reports/net-zero-by-2050

23.5.2021 v 10:47 | Karma článku: 8.90 | Přečteno: 467 |

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Jak dlouho budeme ještě západní kolonií?

Tak už to u nás chodí. Místo toho, abychom kolonizovali my, tak nás kolonizuje Západ a ještě nás každý týden krmí blafy v akci, po kterých rostou důchodcům štětiny...

22.3.2023 v 17:07 | Karma článku: 15.33 | Přečteno: 220 | Diskuse

Milan Šupa

O strážných andělech a o vražednosti duchovní nevědomosti

V povědomí lidí je zažito, že každý z nás má svého strážného anděla, který nás chrání a pomáhá nám. Tento názor je v něčem správný a v něčem nesprávný. Správný je v tom, že každý má opravdu svého pomocníka, nebo vůdce.

22.3.2023 v 16:19 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 95 | Diskuse

Jiří Herblich

Vztah mezi západem a východem je na bodě mrazu, kdy přijde mír?

Kdo si myslí, že válka je daleko, mýlí se. Válka může přijít kdykoliv, jen vědomý člověk tohle vidí a cítí.

22.3.2023 v 9:37 | Karma článku: 9.06 | Přečteno: 242 | Diskuse

Irena Houdková

Ukliďte si stůl a Váš mozek bude výkonnější, Vy koncentrovanější a eliminujete chyby

Máte problém se při práci soustředit, jste roztěkaní a nejste spokojeni se svou výkonností? Dnes mám pro Vás několik doporučení týkajících se pracovního stolu, která Vám pomohou zvýšit Vaši koncentraci a zároveň snížit chybovost.

22.3.2023 v 6:57 | Karma článku: 4.98 | Přečteno: 95 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma článku: 9.25 | Přečteno: 295 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2728

Už od studií se snažím hledat cesty pro lepší životní prostředí. Do roku 2010 v Česku (přes deset let na ministerstvu životního prostředí, nakonec krátce jako ministr ve vládě Jana Fischera). Od roku 2011 pozoruji český vývoj z francouzsko-švýcarského pomezí - nejdříve jako úředník OSN, momentálně ve Světovém fondu pro ochranu přírody (WWF). Publikované názory jsou moje osobní.

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...