Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Politický brouk na Šumavě vylétl ještě dříve než ten skutečný

8. 04. 2010 7:27:19
Jak jsem očekával, a potvrdil to i jihočeský volební speciál Otázek Václava Moravce, bude specifickým hitem volební kampaně na jihu Čech kůrovcová kalamita, která letos v důsledku vichřice Kyrill z roku 2007 - a to zdaleka ne jen v národním parku Šumava - nastane. Mezi Správou národního parku a obcemi v parku přitom funguje nejlepší spolupráce za poslední desetiletí, jak mě o tom naposledy začátkem března ujišťovali místní starostové; chápu ovšem, že v předvolebním klání toto pro politiky - zejména ty populistické - není právě příznivá skutečnost.
obnova horských smrcin v NP Šumava
obnova horských smrcin v NP ŠumavaJakub Kašpar

Kůrovcová kalamita bude letos po Kyrillu kulminovat. Je to přírodní zákonitost a jak ministerstvo životního prostředí, tak Správa NP Šumava na to poctivě upozorňuje a připravuje se - nasmlouváním lesnických prací, zřízením kalamitního štábu a dalšími praktickými kroky, včetně informování veřejnosti o těchto krocích. Aktivistické volání pánů Filipa a Zemana po okamžitém odvolání šéfa národního parku, využívající tak momentální personální unii ministra zemědělství a životního prostředí a odstoupení Strany zelených od podpory vlády, je voláním po destabilizaci řízení parku v době, kdy ochranu před šířením kůrovce bude třeba více než kdy předtím zodpovědně a systematicky řídit. Ředitel Správy národního parku František Krejčí je původní profesí lesník, takže pro hledání symbiózy lesnických hodnot a ochrany přírody má dobré předpoklady.

I kvůli obavě z politizace vztahů ministerstva, Správy NP Šumava a obcí jsem odmítl jako ministr dále přihlížet protahování finalizace dokumentu, který můj předchůdce Ladislav Miko nazval Vize Šumava 2020. Při prodlužování jednání a vznášení nových a nových připomínek šumavských obcí jsem před blýštivou dohodou dal přednost věcnému jednání o konkrétní spolupráci Správy NP Šumava s místními obcemi. Dokladem je přijetí koncepce krajinných integrovaných plánů rozvoje vládou (slibující 10% bonifikaci šumavských projektů z evropských fondů) i schválení návštěvního řádu NP, který začne platit od 1. května 2010 a za jehož úspěšným vyjednáním stojí trpělivá komunikace právě Františka Krejčího.

Jakkoli je lákavé ve volební kampani používat chytlavá hesla typu "chceme Šumavu zelenou, ne hnědou" nebo "zastavme experiment na Šumavě", rád bych lídry politických stran v kraji Jihočeském i Plzeňském (z něhož mimochodem pocházím) vyzval k tomu, aby se před veřejným haněním všeho, co se v Národním parku Šumava v posledních letech odehrává, seznámili se skutečným stavem věcí (a to ne pouze z lavic ve Sněmovní ulico nebo z vojenského vrtulníku): turistická infrastruktura i návštěvnost přibývá, otevírají se nové dotační tituly pro rozvoj šumavských obcí, kůrovcová těžba je řízená lépe než u státních Lesů ČR, komunikace managementu parku s obcemi je na nadstandardní úrovni a Národní park Šumava získal za svůj přístup k ochraně značný mezinárodní věhlas.

Jsem přesvědčen, že pro budoucnost přírody na Šumavě jsou větším problémem než kůrovec politická předvolební zjednodušení a různé populistické výzvy, kterých se bohužel zřejmě ještě dočkáme.

Autor: Jan Dusík | čtvrtek 8.4.2010 7:27 | karma článku: 15.82 | přečteno: 1336x

Další články blogera

Jan Dusík

Čeští ministři místo sebe do Bruselu vysílají vztyčený prostředníček

Čerstvá studie Asociace pro mezinárodní otázky zjistila, že mezi čtyřmi zeměmi, které v příštích dvou letech budou předsedat Evropské unii, mají čeští ministři jasně nejslabší účast na jednáních Rady EU. Proč je to problém?

14.6.2021 v 9:19 | Karma článku: 12.75 | Přečteno: 449 |

Jan Dusík

IEA nastavuje zrcadlo energetice: žádná varianta českého odchodu od uhlí se do něj nevejde

Mezinárodní energetická agentura sestavila scénář, jak dosáhnout nulové emise uhlíku do roku 2050 https://www.iea.org/reports/net-zero-by-2050

23.5.2021 v 10:47 | Karma článku: 8.90 | Přečteno: 467 |

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Jak dlouho budeme ještě západní kolonií?

Tak už to u nás chodí. Místo toho, abychom kolonizovali my, tak nás kolonizuje Západ a ještě nás každý týden krmí blafy v akci, po kterých rostou důchodcům štětiny...

22.3.2023 v 17:07 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 241 | Diskuse

Milan Šupa

O strážných andělech a o vražednosti duchovní nevědomosti

V povědomí lidí je zažito, že každý z nás má svého strážného anděla, který nás chrání a pomáhá nám. Tento názor je v něčem správný a v něčem nesprávný. Správný je v tom, že každý má opravdu svého pomocníka, nebo vůdce.

22.3.2023 v 16:19 | Karma článku: 5.77 | Přečteno: 97 | Diskuse

Jiří Herblich

Vztah mezi západem a východem je na bodě mrazu, kdy přijde mír?

Kdo si myslí, že válka je daleko, mýlí se. Válka může přijít kdykoliv, jen vědomý člověk tohle vidí a cítí.

22.3.2023 v 9:37 | Karma článku: 9.75 | Přečteno: 246 | Diskuse

Irena Houdková

Ukliďte si stůl a Váš mozek bude výkonnější, Vy koncentrovanější a eliminujete chyby

Máte problém se při práci soustředit, jste roztěkaní a nejste spokojeni se svou výkonností? Dnes mám pro Vás několik doporučení týkajících se pracovního stolu, která Vám pomohou zvýšit Vaši koncentraci a zároveň snížit chybovost.

22.3.2023 v 6:57 | Karma článku: 4.98 | Přečteno: 96 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma článku: 9.26 | Přečteno: 295 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2728

Už od studií se snažím hledat cesty pro lepší životní prostředí. Do roku 2010 v Česku (přes deset let na ministerstvu životního prostředí, nakonec krátce jako ministr ve vládě Jana Fischera). Od roku 2011 pozoruji český vývoj z francouzsko-švýcarského pomezí - nejdříve jako úředník OSN, momentálně ve Světovém fondu pro ochranu přírody (WWF). Publikované názory jsou moje osobní.

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...