Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Diverzantem v Kodani: planeta může být modrá i zelená

16. 12. 2009 0:33:21
Když mě prezident Václav Klaus uváděl před dvěma týdny do funkce ministra životního prostředí, pravil, že je spokojen s tím, že stejně kodaňská konference nic podstatného nerozhodne, tudíž se mojí účasti na ní neobává. Jsem tady v Kodani třetí den a mám lehkou schizofrenii - čím dál víc se totiž cítím součástí globálního společenství, které má za cíl udělat skutečný krok pro budoucnost lidstva: omezit globální změny klimatu.

Zatímco naprostá většina ostatních zemí se předhání v očekáváních od kodaňské konference a světoví politici chtějí pokud možno všichni být u této historické události, u nás v Česku je aktivní přihlášení k boji proti změnám klimatu viděno v lepším případě jako snílkovství, v horším jako zrada "národních" zájmů. Je ale skutečně národním zájmem být jedním z největších škůdců (v přepočtu na obyvatele nebo na ekonomický produkt) klimatické dohody? Průzkumy veřejného mínění v Česku nepotvrzují, že chceme schovávat hlavu do písku a tvářit se, že se vlastně s klimatem nic podstatného neděje.

Výhodou Česka, kterou se často chlubíme, je snížení emisí skleníkových plynů v porovnání s rokem 1990 o 24 procent, což by nám leckterá země EU mohla závidět. Když se ale podíváme na přepočet na obyvatele nebo na jednotky HDP, jsme rázem na chvostu EU. Můžeme být rádi, že se zatím evropské i globální cíle snížení emisí počítají tak, že můžeme stále těžit z masivního snížení emisí v 90. letech, kterému, přiznejme si, můžeme vděčit spíše útlumu průmyslové výroby spíš než její zasádní modernizaci.

Přesto jsem v rozhovorech pro česká média před odjezdem do Kodaně říkal, že se necítím při zastupování České republiky jako černý pasažér kodaňských jednání. Dopadne-li zdejší vyjednávání dobře, bude přijat cíl snížení emisí skleníkových plynů v rozvinutých zemích do roku 2050 o 80-95%. I když máme zmíněnou dobrou výchozí pozici, i v našich podmínkách to bude znamenat zásadní obrat ve způsobu získávání a využívání energií: bude třeba maximalizovat úspory energií, zvýšit účinnost našich elektráren a najít úplně nové energetické zdroje. To vše je možné, aniž bychom se museli vracet zpět na stromy: moderní technologie jsou na tuto výzvu připravené reagovat, stačí s nimi začít pracovat.

Do závěru světové klimatické konference, která svým rozsahem a dopady nemá v dějinách environmentální diplomacie obdoby, zbývají necelé tři dny, což je s ohledem na počet dosud otevřených otázek zoufale málo. Nevím proč si připadám, že tady vlastně vedu diverzní činnost proti hlavnímu proudu české politiky; snad bych ani nechtěl vidět výsledky průzkumu názorů našich poslanců a senátorů na to, zda si přejí ambiciózní klimatickou dohodu. Ani čtení českých médií, která přebírají v poměru zhruba 1:1 ojedinělé a vesměs neodborné hlasy českých či zahraničních skeptiků klimatické politiky, nebo s gustem rozpitvávají útržky konfrontační vědecké korespondence, mě nevede k uspokojení z práce na nové klimatické dohodě, které se již několik let spolu s kolegy věnuji. Jsem smutný i z toho, že mezi světovými businessmeny předhánějícími se na zdejší konferenci s inovativními řešeními zcela chybějí české firmy.

Stále věřím, že více než 115 prezidentů a premiérů, kteří na kodaňský summit postupně přijíždějí, má jeden společný cíl: být aktéry dosažení nové klimatické dohody, která se v blízké budoucnosti stane součástí mezinárodního práva a která zajistí, že se světovému společenství podaří udržet klimatické změny v rozumných mezích, a přitom při vynaložení přijatelných nákladů. Pokud se dohoda podaří, nečekám doma slova pochvaly či uznání; snad úsilí naší delegace dojde společenskému ocenění aspoň v budoucnosti, nebylo by to ostatně v českých dějinách zdaleka poprvé.

Autor: Jan Dusík | středa 16.12.2009 0:33 | karma článku: 30.36 | přečteno: 6143x

Další články blogera

Jan Dusík

Čeští ministři místo sebe do Bruselu vysílají vztyčený prostředníček

Čerstvá studie Asociace pro mezinárodní otázky zjistila, že mezi čtyřmi zeměmi, které v příštích dvou letech budou předsedat Evropské unii, mají čeští ministři jasně nejslabší účast na jednáních Rady EU. Proč je to problém?

14.6.2021 v 9:19 | Karma článku: 12.75 | Přečteno: 449 |

Jan Dusík

IEA nastavuje zrcadlo energetice: žádná varianta českého odchodu od uhlí se do něj nevejde

Mezinárodní energetická agentura sestavila scénář, jak dosáhnout nulové emise uhlíku do roku 2050 https://www.iea.org/reports/net-zero-by-2050

23.5.2021 v 10:47 | Karma článku: 8.90 | Přečteno: 467 |

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Jak dlouho budeme ještě západní kolonií?

Tak už to u nás chodí. Místo toho, abychom kolonizovali my, tak nás kolonizuje Západ a ještě nás každý týden krmí blafy v akci, po kterých rostou důchodcům štětiny...

22.3.2023 v 17:07 | Karma článku: 15.34 | Přečteno: 223 | Diskuse

Milan Šupa

O strážných andělech a o vražednosti duchovní nevědomosti

V povědomí lidí je zažito, že každý z nás má svého strážného anděla, který nás chrání a pomáhá nám. Tento názor je v něčem správný a v něčem nesprávný. Správný je v tom, že každý má opravdu svého pomocníka, nebo vůdce.

22.3.2023 v 16:19 | Karma článku: 5.77 | Přečteno: 95 | Diskuse

Jiří Herblich

Vztah mezi západem a východem je na bodě mrazu, kdy přijde mír?

Kdo si myslí, že válka je daleko, mýlí se. Válka může přijít kdykoliv, jen vědomý člověk tohle vidí a cítí.

22.3.2023 v 9:37 | Karma článku: 9.06 | Přečteno: 242 | Diskuse

Irena Houdková

Ukliďte si stůl a Váš mozek bude výkonnější, Vy koncentrovanější a eliminujete chyby

Máte problém se při práci soustředit, jste roztěkaní a nejste spokojeni se svou výkonností? Dnes mám pro Vás několik doporučení týkajících se pracovního stolu, která Vám pomohou zvýšit Vaši koncentraci a zároveň snížit chybovost.

22.3.2023 v 6:57 | Karma článku: 4.98 | Přečteno: 95 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma článku: 9.26 | Přečteno: 295 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2728

Už od studií se snažím hledat cesty pro lepší životní prostředí. Do roku 2010 v Česku (přes deset let na ministerstvu životního prostředí, nakonec krátce jako ministr ve vládě Jana Fischera). Od roku 2011 pozoruji český vývoj z francouzsko-švýcarského pomezí - nejdříve jako úředník OSN, momentálně ve Světovém fondu pro ochranu přírody (WWF). Publikované názory jsou moje osobní.

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...