Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

"Lidé, mlčte!"

15. 12. 2009 12:52:42
Něco takového vzkazuje skupina poslanců občanům, kteří by se chtěli zajímat o stav životního prostředí ve svém okolí. Počátkem prosince jejich novelu zákona na ochranu přírody a krajiny poslala do dalšího čtení Poslanecká sněmovna. Novela obsahuje jediný bod – zbavuje občany práva účastnit se stavebního řízení a vyjádřit se v jeho rámci k velkým projektům.

Lze namítnout, že povětšinou jde spíš o symbolické právo. Fakt, že má občan právo se vyjádřit, totiž přirozeně neznamená, že jeho názor musí příslušný úřad respektovat. Jiná situace ale nastane, pokud úředník při vydání verdiktu o nějakém projektu přímo poruší zákon. V současné době může účastník řízení nezákonnost odhalit a postěžovat si u soudu. Autor novely, nezařazený poslanec Melčák připouští, že právě to jej přivedlo k nápadu stavební řízení před občany utajit. Opakovaně se totiž stalo, že soud nezákonně přijaté rozhodnutí zrušil, projekt se zdržel a jeho náklady stouply. Podle návrhu poslance Melčáka a spol. by se rozhodování napříště odehrávalo netransparentně, za zavřenými dveřmi jen mezi investorem a úředníkem. V takovém případě by „provalení“ případné nezákonnosti nehrozilo, protože by nebyl nikdo, kdo by na něj mohl upozornit.

Někteří poslanci se v diskusi ve sněmovně svému kolegovi snažili naznačit, že v čase dvacátého výročí sametové revoluce by možná bylo vhodnější občany za jejich zájem o věci veřejné spíš pochválit, než se jich naopak pokoušet zbavit. Jiní logicky soudili, že bychom spíš měli usilovat o kvalitnější práci úředníků, čemuž by spíše napomohla větší transparentnost rozhodování, než jeho vyšší utajení. Jasně odmítavé stanovisko k poslanecké novele zaujala i vláda. Zatím neúspěšně. Většina přítomných poslanců návrh propustila do druhého čtení.

Možná by na odpovědnější poslance mohl zapůsobit argument, který ve sněmovně zatím nezazněl. Návrh je téměř jistě v rozporu s evropskou legislativou. V některých případech (např. výměna technologie v elektrárně, chemičce) totiž není vedeno územní řízení, ale pouze řízení stavební. Vyloučení dotčené veřejnosti ze stavebního řízení tedy znamená, že se nesmí k danému projektu vyjádřit v žádné fázi. To je v rozporu s Aarhuskou úmluvou i s evropskou směrnicí o posuzování vlivů na životní prostředí. Schválení „umlčovací novely“ by tak otevřelo nové spory s Evropskou komisí.

A to hned poté, co se novelou zákona o posuzování vlivů na životní prostředí podařilo jiný spor zažehnat. Aby poslanci zastavili již podanou žalobu u Evropského soudního dvora proti České republice, museli dokonce přehlasovat prezidentovo veto. Nyní jich velká část v podobném případě (jde o hrozící rozpor s úplně stejnou směrnicí) vystupuje zcela opačně. Důsledky by přitom byly stejné. V případě rozporu s evropskou legislativou bychom museli platit vysoké pokuty až do odstranění onoho rozporu. Současně by vznikly vážné potíže při schvalování projektů z evropských i národních peněz nebo v uvolňování evropských prostředků. Nemluvě o tom, že by novela posunula Česko ještě níže na žebříčcích srovnávajících korupční prostředí mezi státy světa.

Shrňme si to. Na jedné straně několik rozhodnutí, u kterých případná nezákonnost bez povšimnutí projde, ale tyto procesy budou o něco rychlejší a levnější. A na druhé straně mezinárodní ostuda, vysoké pokuty a možná i ztráta přístupu k evropským dotacím. Poslanci bez rozdílu stranických barev mohou o vánočních svátcích přemýšlet o tom, za co je jejich voliči pochválí více.

Autor: Jan Dusík | úterý 15.12.2009 12:52 | karma článku: 18.53 | přečteno: 2737x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Pokorná Mirka

Zákony profesora Parkinsona platí,

napadá mě často. Naposledy, když jsem slyšela o jednání nově zvolené poslanecké sněmovny. Parkinson bylo skutečné jméno skutečného profesora.

21.11.2017 v 15:19 | Karma článku: 15.31 | Přečteno: 491 |

Milan Šupa

Demaskování pokrytectví charity, přijímání migrantů a ekologie

Žijeme v době maximálního rozkvětu pokrytectví a tento fakt nebude žádnou novinkou pro nikoho, kdo je jenom trochu vnímavý.

21.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 27.29 | Přečteno: 1058 | Diskuse

Jana Slaninová

Kruté ženy

Kdo ví, kde to všechno začalo a jak. Jistě vím jen to, že jejich prabába, byla žena od rány a tvrdá jako chlap. Taky paličatá jak stádo beranů.

21.11.2017 v 14:30 | Karma článku: 14.33 | Přečteno: 537 | Diskuse

Josef Komárek

Byli mezi disidenty lidé „s podstatnou poruchou mozku“?

Oni sami mne přesvědčují, že ano. Nicméně bych se nedivil, kdyby ten „zvukař“ (tj. ten moravský kraválista) dostal za tu výtržnost od nějaké té ušlechtilé organisace Havlovu cenu. Ta ostatně k ničemu jinému neslouží.

21.11.2017 v 13:50 | Karma článku: 37.91 | Přečteno: 1719 | Diskuse

Ladislav Jakl

Stará levice umřela. Nová přebírá moc.

Sociální demokraté o víkendu sněmovali v Hradci Králové. Sešel se tam poprvé po prohraných volbách jejich Ústřední výkonný výbor a bylo to jednání neveselé.

21.11.2017 v 13:08 | Karma článku: 33.00 | Přečteno: 1158 | Diskuse
Počet článků 27 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2894
Od roku 1998 (s přestávkami) působím na ministerstvu životního prostředí, naposledy do března 2010 jako ministr. Ve své praxi jsem se nejvíce věnoval agendě EU v oblasti životního prostředí. Vystudoval jsem Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (JUDr.) a environmental change management na Oxfordské univerzitě (M.Sc.). Specializuji jsem se na otázky životního prostředí, právo a evropskou a mezinárodní politiku. S manželkou Janou máme syna Jakuba (*2008).


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.