ČEZká cesta z krize?

Bývalý sociálnědemokratický ministr průmyslu Milan Urban se rozhodl rázně zabojovat proti ekonomické krizi. Chce prosadit zákon, kterým se ve veřejném zájmu neprodleně spustí výstavba dalších bloků Temelína. Už tradičně poslanci posílají svým voličům před volbami dárečky v podobě poslaneckých návrhů, tento dvousetmiliardový (!) dáreček pro ČEZ by byl asi zatím největší v historii. Odměnou by pak mohl být třeba návrat Milana Urbana do čela ministerstva průmyslu, jež má ČEZ jménem státu kontrolovat...

http://www.flickr.com/photos/senyx/2818464842/

Myslím, že máme nakročeno k pozoruhodné tradici, kdy důležité stavby nebudeme povolovat podle platných zákonů (českých i evropských), ale prostě zákonem říkat, že se mají postavit, stůj co stůj. Odpadne tak obtěžující hodnocení variant řešení, vážení různých veřejných zájmů nebo možnost domácí veřejnosti nebo i sousedních států se k záměrům, jež se jich týkají, vyjádřit. Před rokem 1989 byla taková praxe zjednodušeného schvalování staveb socialismu ostatně běžná.

Za veřejný zájem byl ale v naší době (zákonem č. 168/2001 Sb.) prohlášen i dálniční obchvat města Plzně, ve Sněmovně se teď projednává zákon, kterým má být urychlena výstavba rychlostní silnice R35. Co na tom, že Ústavní soud se již několikrát usnesl, že veřejný zájem může být určen pouze stanoveným postupem ve správním řízení při zvážení všech zájmů, rozporů a připomínek, a určení veřejného zájmu přímo textem zákona je protiústavní. Naposledy to bylo v březnu 2009, kdy takto zrušil zákon o výstavbě vzletové a přistávací dráhy 06R-24L letiště Praha Ruzyně.

Dovedu si ovšem představit, že i přes názor Ústavního soudu může tento "protikrizový" návrh poslance Urbana najít řadu příznivců z různých politických stran. A to i přesto, že má Sněmovna ještě zhruba 200 bodů, které by na dvou schůzích zbývajících do předčasných voleb měla projednat (mezi nimi i 7 návrhů z dílny Ministerstva životního prostředí). Je víceméně jisté, že se všechny projednat nestihnou, zejména pokud budou mít přednost v projednávání poslanecké pomníčky a pomníky.

Někteří naši současní europoslanci lamentují, že nemohou v Evropském parlamentu přicházet sami s návrhy nových evropských předpisů, ale musejí ve svých pozměňovacích návrzích vycházet z toho, co předloží Evropská komise. Po zkušenosti s legislativními zlepšováky českých poslanců v předpisech životního prostředí bych velmi vehementně podporoval návrh, aby i poslanci českého parlamentu měli zákaz předkládat samostatné návrhy zákonů a mohli jen pozměňovat to, co je jim předloženo vládou. Bylo by to ku prospěchu nejen čistoty českého právního řádu, ale myslím i všech občanů.

Autor: Jan Dusík | středa 27.5.2009 18:39 | karma článku: 15,36 | přečteno: 1609x