Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč je také dobré mít Lisabonskou smlouvu?

2. března 2009 se uskutečnil (bohužel bez výraznější reflexe v českých novinách) jeden z vrcholů českého předsednictví EU v oblasti životního prostředí – zasedání Rady ministrů životního prostředí v Bruselu. Mezi nejvýznamnější body programu patřilo přijetí závěrů Rady k přípravě a dojednání nové světové klimatické dohody a rozhodnutí o pěstování geneticky modifikované kukuřice v Maďarsku a Rakousku.

Způsob přijímání rozhodnutí u těchto bodů je velmi rozdílný – zatímco ke klimatu jsou přijímány jednomyslné závěry Rady, ke GMO se jedná o legislativu, kde se hledá kvalifikovaná většina. Když jsem se pozdě v noci vracel z bruselského jednání zpět do Prahy, napadlo mě, jak bude cenné, až Lisabonská smlouva po ratifikaci v Irsku a České republice a po nabytí účinnosti, konečně přinese efektivnější rozhodování.

Příběh první – klima: Cílem navržených závěrů bylo stanovit pozici EU pro mezinárodní jednání v návaznosti na přijatý klimaticko-energetický balíček. EU bude rozhodujícím hlasem pro formulaci nové dohody a pro jednání s ostatními partnery potřebuje jasný mandát. Jeden nový členský stát však i po mnohahodinovém vyjednávání blokoval schválení pracně dohodnutého kompromisního textu . Nejednalo se přitom o přijetí zásadních závazků ať již finančních či jiných; EU by měla podle návrhu pouze deklarovat připravenost diskutovat především některé způsoby financování budoucí klimatické dohody s tím, že použití ostatních způsobů se nevylučuje. Tento problém se nepodařilo překonat ani na úrovni premiéra Topolánka jako předsedy Evropské rady, a předsedy vlády dané země, ke značné nelibosti velké skupiny ostatních členských států, které velmi pozitivně hodnotily kompromis připravený předsednictvím. Onen jediný stát tak držel ostatních 26 států v šachu a nakonec musel být navržený text upraven podle jeho přání, aby nedošlo ke krachu jednání.

Příběh druhý – GM kukuřice: Rakousko a Maďarsko nesouhlasily s hodnocením evropského věděckého orgánu pro GMO a chtěly si zachovat – navzdory návrhu Evropské komise – národní zákaz pěstování GM kukuřice, které považují na základě svých hodnocení za rizikové. Bylo zřejmé, že návrh Evropské komise na zrušení národních zákazů nezíská potřebnou kvalifikovanou většinu (255 z 354 hlasů zemí v Radě). Boj byl o to, zda se Rakousku a Maďarsku podaří získat tento počet hlasů ve prospěch jejich zákazu – v opačném případě by se konečné rozhodnutí vrátilo Evropské komisi, která by bezpochyby rozhodla v jejich neprospěch. Shromáždění potřebné kvalifikované většiny bylo neobyčejně složité, přestože před zahájením jednání bylo na straně Rakouska a Maďarska dvacet členských států. Pro dosažení kvalifikované většiny je zásadní souhlas těch členských států, které mají v Radě nejvíce hlasů (Francie, Německo, Itálie Velká Británie). Tyto čtyři lidnaté státy totiž mohou zablokovat přijetí jakéhokoli rozhodnutí, byť by ho všechny ostatní členské státy podporovaly.

Co z těchto dvou procesně i obsahově vzdálených příběhů ve vztahu k Lisabonské smlouvě plyne? Až Lisabonská smlouva vstoupí v účinnost, rozšíří se počet případů, kdy se bude hlasovat kvalifikovanou většinou. Současně bude platit nový způsob výpočtu kvalifikované většiny ve prospěch menších členských států EU, pro velké členské státy bude složitější rozhodnutí blokovat. Takže u výše zmíněných zákazů GM kukuřice by se hůře formovala blokační menšina. I když zrovna u GMO by asi bylo optimálním řešením dát členským státům pravomoc, aby si o zákazech pěstování na národní úrovni rozhodovaly samy. Lze předpokládat, že obecně by se po vstupu Lisabonské smlouvy v účinnost společné pozice členských států hledaly snáze a přitom nikoliv na úkor kvality přijatých rozhodnutí. Je na druhou stran zřejmé, že při současném systému s každým dalším rozšířením EU by rozhodování bylo ještě těžkopádnější než dosud. Proto by mělo další rozšiřování EU (např. o Chorvatsko) pokračovat až při platnosti Lisabonské smlouvy.

Proto se těším, až i poslední dva státy, Irsko a Česká republika, Lisabon ratifikují. Nejen proto, že se možná naše bruselská a lucemburská jednání o něco zkrátí, ale především proto, že budou platit pravidla, která jsou sepsána s ohledem na současný počet členských států EU.

Autor: Jan Dusík | úterý 24.3.2009 3:57 | karma článku: 16,87 | přečteno: 1690x
  • Další články autora

Jan Dusík

Čeští ministři místo sebe do Bruselu vysílají vztyčený prostředníček

Čerstvá studie Asociace pro mezinárodní otázky zjistila, že mezi čtyřmi zeměmi, které v příštích dvou letech budou předsedat Evropské unii, mají čeští ministři jasně nejslabší účast na jednáních Rady EU. Proč je to problém?

14.6.2021 v 9:19 | Karma: 13,09 | Přečteno: 456x | Politika

Jan Dusík

IEA nastavuje zrcadlo energetice: žádná varianta českého odchodu od uhlí se do něj nevejde

Mezinárodní energetická agentura sestavila scénář, jak dosáhnout nulové emise uhlíku do roku 2050 https://www.iea.org/reports/net-zero-by-2050

23.5.2021 v 10:47 | Karma: 8,90 | Přečteno: 476x | Životní prostředí a ekologie

Jan Dusík

Příznivé životní prostředí v Ostravě jako ústavou zaručené právo?

V Česku došlo k dosud bezprecedentnímu kroku v oblasti ochrany životního prostředí: statutární město Ostrava podalo u Městského soudu v Praze žalobu proti České republice – konkrétně proti vládě a příslušným ministerstvům (životního prostředí a dopravy) – že dostatečně nezajistila ochranu práva na příznivé životní prostředí, založeného článkem 35 Listiny základních práv a svobod. Advokátní kancelář zastupující Statutární město Ostrava v žalobě navrhuje, aby bylo orgánům státu zakázáno porušovat ústavní právo města Ostrava na příznivé životní prostředí a naopak uloženo zajistit plnění emisních a imisních limitů.

25.5.2010 v 17:05 | Karma: 10,89 | Přečteno: 1501x | Ostatní

Jan Dusík

Pozdní prozření pana prezidenta

Vracení ekologických zákonů Poslanecké sněmovně se již stalo pro prezidenta Václava Klause rutinou. Může v těchto případech zpravidla využít i svůj oblíbený argument, že jsou to normy nám vnucené Evropskou unií a jako takové škodí suverenitě České republiky. Pokud se postoj pana prezidenta propojí s dlouhodobým názorem tripartity, že nemáme v ochraně životního prostředí jít ani o píď nad evropské předpisy, mohli bychom v podstatě říci, že se již netřeba ochranou životního prostředí dále zabývat.

15.4.2010 v 10:18 | Karma: 14,57 | Přečteno: 1698x | Ostatní

Jan Dusík

Politický brouk na Šumavě vylétl ještě dříve než ten skutečný

Jak jsem očekával, a potvrdil to i jihočeský volební speciál Otázek Václava Moravce, bude specifickým hitem volební kampaně na jihu Čech kůrovcová kalamita, která letos v důsledku vichřice Kyrill z roku 2007 - a to zdaleka ne jen v národním parku Šumava - nastane. Mezi Správou národního parku a obcemi v parku přitom funguje nejlepší spolupráce za poslední desetiletí, jak mě o tom naposledy začátkem března ujišťovali místní starostové; chápu ovšem, že v předvolebním klání toto pro politiky - zejména ty populistické - není právě příznivá skutečnost.

8.4.2010 v 7:27 | Karma: 15,82 | Přečteno: 1336x | Ostatní

Jan Dusík

Za ekonomickou krizi může ministerstvo životního prostředí!

Takový dojem musí člověk nabýt při čtení materiálu tripartity „Krátkodobá opatření pro východiska z krize a řešení jejích důsledků“, který vláda vzala na vědomí a uložila ministrům jeho naplňování. Dočte se v něm, že mezi krátkodobá (!) opatření k hospodářskému oživení patří mimo jiné to, že máme zkanalizovat Labe pro vodní dopravu, sebrat domácnostem peníze z programu Zelená úsporám, postavit dva nové bloky v Temelíně nebo schválit novou energetickou koncepci směřující k vyuhlení republiky či stavbě závodů na výrobu jaderného paliva. Na jednání tripartity i vlády jsem proti tomuto materiálu protestoval, přesto byl nakonec schválen.

9.2.2010 v 8:27 | Karma: 27,86 | Přečteno: 2539x | Ostatní

Jan Dusík

Diverzantem v Kodani: planeta může být modrá i zelená

Když mě prezident Václav Klaus uváděl před dvěma týdny do funkce ministra životního prostředí, pravil, že je spokojen s tím, že stejně kodaňská konference nic podstatného nerozhodne, tudíž se mojí účasti na ní neobává. Jsem tady v Kodani třetí den a mám lehkou schizofrenii - čím dál víc se totiž cítím součástí globálního společenství, které má za cíl udělat skutečný krok pro budoucnost lidstva: omezit globální změny klimatu.

16.12.2009 v 0:33 | Karma: 30,44 | Přečteno: 6149x | Ostatní

Jan Dusík

"Lidé, mlčte!"

Něco takového vzkazuje skupina poslanců občanům, kteří by se chtěli zajímat o stav životního prostředí ve svém okolí. Počátkem prosince jejich novelu zákona na ochranu přírody a krajiny poslala do dalšího čtení Poslanecká sněmovna. Novela obsahuje jediný bod – zbavuje občany práva účastnit se stavebního řízení a vyjádřit se v jeho rámci k velkým projektům.

15.12.2009 v 12:52 | Karma: 19,21 | Přečteno: 2739x | Ostatní

Jan Dusík

V cílové rovince před Kodaní

Do zahájení kodaňské konference o klimatu, která bude letošním vrcholem mnohostranné diplomacie, zbývá pouze několik dní. Již tradičně je "klimatická" skepse v českých médiích vyšší než v Evropě či Spojených státech. A tak zatímco světoví politici a s nimi i média řeší, zda je ještě možné se dohodnout na finálním textu mezinárodní dohody o ochraně klimatu po roce 2012, titulky českých novin již předjímají, že se v Kodani přijme jen prázdná deklarace.

24.11.2009 v 22:08 | Karma: 9,13 | Přečteno: 1425x | Ostatní

Jan Dusík

Nepromyšlené veto pana prezidenta

Je potěšující, že Václav Klaus nepoužívá své právo veta přespříliš často, předpisy z dílny ministerstva životního prostředí však na tento ústavní nástroj mají "štěstí". Naposledy musela Poslanecká sněmovna přehlasovat prezidenta u zákona, kterým se zavádí do praxe evropské nařízení o nakládání s chemickými látkami. Nyní prezident odmítl podepsat jednoduchou novelu, která v souladu s evropskou směrnicí umožní, aby soud mohl přezkoumávat legálnost procesu posuzování vlivů na životní prostředí (tzv. EIA).

2.11.2009 v 17:50 | Karma: 14,83 | Přečteno: 1660x | Ostatní

Jan Dusík

Dobré klimatické zprávy z Prahy do Kodaně

Evropa by měla snížit své emise skleníkových plynů do roku 2050 až o 95 % - takový je výsledek schůzky ministrů životního prostředí v Lucemburku minulou středu. Otázkou stále zůstává, kolik prostředků z pokladny EU budeme dávat na financování ochrany klimatu v rozvojových zemích. Ministři financí se totiž neshodli na tom, jak tento závazek rozdělit mezi členské země - zda podle množství vypouštěných emisí jednotlivých států či podle výše hrubého domácího produktu. Ať tak či onak, zásadní je, aby k jednotné dohodě EU o financích pro rozvojové země došlo před klimatickým summitem v Kodani. A neméně zásadní je, aby členské státy jasně deklarovaly, jak budou své domácí emise snižovat.

27.10.2009 v 15:12 | Karma: 10,73 | Přečteno: 3358x | Diskuse| Ostatní

Jan Dusík

Kam až může zajít vyvlastnění

Jedním z posledních návrhů zákonů, jimiž se ještě tato Poslanecká sněmovna bude zabývat, je společný návrh poslanců ODS a ČSSD na zjednodušení vyvlastnění nemovitostí, a to nejen pro výstavbu dopravní infrastruktury, jíž je návrh obhajován. Poté, co poslanci a senátoři ODS a ČSSD prosadili přesun desítek miliard korun ze státního rozpočtu do kapsy elektrárenských společností, se tak v krátké době jedná o další případ překvapivé (?) shody dvou nejsilnějších stran při přihrávání konkrétním investičním zájmům. Navíc narozdíl od jiných dosud neprojednaných důležitých předloh zákonů je zde reálné, že tento návrh úspěšně proletí Sněmovnou v jednom čtení; jde o další příklad "koncepční" legislativní práce. Vláda k návrhu nepřijala žádné stanovisko, neboť nenašla shodu na tom, jak si vybrat mezi urychlením výstavby ve veřejném zájmu na straně jedné a zachováním ochrany vlastnického práva na straně druhé.

29.7.2009 v 10:27 | Karma: 18,03 | Přečteno: 1712x | Ostatní

Jan Dusík

ČEZká cesta do Kodaně

Český Senát minulý týden připravil státní rozpočet o desítky miliard korun za emisní povolenky, které po schválení „klimatického“ přílepku k novele zákona o spotřební dani připadnou elektrárenským společnostem, zejména ČEZu. Zároveň evropští ministři životního prostředí ve švédském Åre debatovali o tom, jak se budou jednotlivé členské státy Evropské unie podílet na financování chystané kodaňské klimatické dohody. Obě události spolu bohužel přímo souvisejí.

28.7.2009 v 10:15 | Karma: 18,00 | Přečteno: 1542x | Ostatní

Jan Dusík

Zasloužíme si loutkového eurokomisaře?

Předsedové obou velkých stran se dohodli: podzimní volby budou mít jako vedlejší produkt i jméno nového českého komisaře Evropské unie. Čas ukáže, zda je pravdivá informace, že právo na jeho výběr dostane ten, který volby prohraje, jako cenu útěchy. I kdyby to tak nakonec nebylo, je smutné, že oběma šéfům stran je jedno, že v říjnu budou všechny důlěžité kompetence v Evropské komisi již rozdány.

17.6.2009 v 7:30 | Karma: 15,86 | Přečteno: 1531x | Ostatní

Jan Dusík

Topolánkovy "shity" a mrtvoly: konec proevropské ODS

Mirka Topolánka už evidentně netrápí, že během svého předsedání Evropské radě aktivně hledal cestu k rychlému vstupu v platnost Lisabonské smlouvy a ještě 6. května ji srdnatě hájil před českými senátory. Nyní se vrátil do své původní pózy (viz jeho známé prohlášení, že Lisabonská smlouva je "obrovský shit") a se svými polskými a britskými budoucími euroskeptickými partnery v Evropském parlamentu si notoval o její špatnosti.

31.5.2009 v 8:00 | Karma: 19,79 | Přečteno: 2319x | Ostatní

Jan Dusík

ČEZká cesta z krize?

Bývalý sociálnědemokratický ministr průmyslu Milan Urban se rozhodl rázně zabojovat proti ekonomické krizi. Chce prosadit zákon, kterým se ve veřejném zájmu neprodleně spustí výstavba dalších bloků Temelína. Už tradičně poslanci posílají svým voličům před volbami dárečky v podobě poslaneckých návrhů, tento dvousetmiliardový (!) dáreček pro ČEZ by byl asi zatím největší v historii. Odměnou by pak mohl být třeba návrat Milana Urbana do čela ministerstva průmyslu, jež má ČEZ jménem státu kontrolovat...

27.5.2009 v 18:39 | Karma: 15,36 | Přečteno: 1609x | Diskuse| Ostatní

Jan Dusík

Dojemná proměna Atomového dědka?

Kromě milovníka všech urostlých stromů Miloše Zemana spolupodepisuje trestní oznámení na Martina Bursíka i Miloslav Grégr, jako ministr průmyslu a obchodu přezdívaný Atomový dědek. Z dob působení pana Grégra na ministerstvu průmyslu si opravdu nevybavuji, že by za ochranu přírody aktivně bojoval, spíše naopak. Nyní ale společně s expremiérem horují za lepší ochranu přírody v Národním parku Šumava a vytýkají vedení ministerstva životního prostředí i správě parku, že se o šumavské smrky špatně starají.

14.5.2009 v 12:20 | Karma: 21,45 | Přečteno: 1948x | Ostatní

Jan Dusík

Dnes je 8. května, svátek slaví Václav Klaus

Václav Klaus je možná ten, kdo si nejvíce bude užívat dnešní sváteční den. Nezastíní ho ani čeští hokejoví reprezentanti, kteří včera opět neuspěli proti Švédům. Je to skoro symbolické, na švédské předsednictví EU se už pár týdnů těší celá Evropa.

8.5.2009 v 9:08 | Karma: 23,46 | Přečteno: 2114x | Ostatní

Jan Dusík

Po nás potopa: poslechne Senát Jana Zahradila?

Kdyby byl prý Jan Zahradil senátorem, na středeční schůzi Senátu by Lisabonskou smlouvu nepodpořil. Stálo by za to zjistit, jak se na ratifikaci Lisabonské smlouvy dívají i další lidé na kandidátce ODS do Evropského parlamentu. Třeba by vyšlo najevo, že po pádu vlády vedené ODS již tato strana nemá zájem nastavovat proevropskou tvář, což může být důležitá zpráva pro voliče, kteří mají problém s názory stran typu Libertas.cz.

5.5.2009 v 7:52 | Karma: 15,62 | Přečteno: 1625x | Ostatní

Jan Dusík

Jak vážně myslí ČSSD své ekologické sliby?

Je třeba zastavit masivní kácení českých stromořadí? Je správné ucpat díru v horním zákoně, kvůli níž se různé finanční skupiny už čtrnáct let vyhýbají své zákonné povinnosti v naději, že nakonec od státu zadarmo získají přístup k majetku za miliardy? Je dobře dát šanci na koupi státních pozemků nejen těžařským firmám, ale i obcím? Většina lidí má v těchto otázkách jasno. Až do minulého úterý se zdálo, že podobně jsou na tom i poslanci ČSSD.

4.5.2009 v 11:46 | Karma: 21,08 | Přečteno: 1843x | Ostatní
  • Počet článků 29
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2731x
Už od studií se snažím hledat cesty pro lepší životní prostředí. Do roku 2010 v Česku (přes deset let na ministerstvu životního prostředí, nakonec krátce jako ministr ve vládě Jana Fischera). Od roku 2011 pozoruji český vývoj z francouzsko-švýcarského pomezí - nejdříve jako úředník OSN, momentálně ve Světovém fondu pro ochranu přírody (WWF). Publikované názory jsou moje osobní.

Seznam rubrik