Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dobré klimatické zprávy z Prahy do Kodaně

27. 10. 2009 15:12:00
Evropa by měla snížit své emise skleníkových plynů do roku 2050 až o 95 % - takový je výsledek schůzky ministrů životního prostředí v Lucemburku minulou středu. Otázkou stále zůstává, kolik prostředků z pokladny EU budeme dávat na financování ochrany klimatu v rozvojových zemích. Ministři financí se totiž neshodli na tom, jak tento závazek rozdělit mezi členské země - zda podle množství vypouštěných emisí jednotlivých států či podle výše hrubého domácího produktu. Ať tak či onak, zásadní je, aby k jednotné dohodě EU o financích pro rozvojové země došlo před klimatickým summitem v Kodani. A neméně zásadní je, aby členské státy jasně deklarovaly, jak budou své domácí emise snižovat.

Čerstvý průzkum agentury STEM/MARK ukázal, že tři čtvrtiny českých občanů chtějí, aby budoucí energetický mix byl založen na obnovitelných zdrojích spíše než (jak to předpokládá i návrh novely Státní energetické koncepce) na zdrojích fosilních - uhlí, jádru a plynu.

Podle návrhu Politiky ochrany klimatu z dílny Ministerstva životního prostředí by do roku 2020 měly tuzemské emise skleníkových plynů klesnout o pětinu ve srovnání s rokem 2005. Recept není až tak složitý – nejlepší je elektřina a teplo, které se vůbec nevyrobí. V České republice je totiž obrovský potenciál úspor – pouhým zateplením domů se ročně může například ušetřit až 60 % energie potřebné na jejich vytápění. Úspory energie přinese i výměna kotlů za energeticky účinnější, instalace úsporných spotřebičů a svítidel. Nižší emise, větší soběstačnost i nové pracovní příležitosti přinesou obnovitelné zdroje energie, jejichž potenciál ani zdaleka nevyužíváme. Možností ale je celá škála: retrofity stávajících elektráren, modernizace průmyslových technologií, efektivnější nakládání s odpady, obměna vozového parku, šetrnější zemědělství a lesnictví. Politika ochrany klimatu představuje soubor propracovaných opatření, jež sníží emise i dovoz paliv, posílí energetickou bezpečnost, oživí domácí průmysl a nastartuje inovace. Snižování emisí přinese nejen lepší životní prostředí, ale také konkurenceschopnější ekonomiku a nová pracovní místa.

Vyspělé státy – mezi které se Česká republika řadí – jednoznačně nesou hlavní odpovědnost za odvrácení razantních globálních změn podnebí. Vypouští totiž nejvíce skleníkových plynů. Především samy musí razantně snižovat exhalace – a musí také pomoci rozvojovým zemím adaptovat se na měnící se podnebí. Pro ilustraci: zatímco Česká republika produkuje 12 tun oxidu uhličitého na obyvatele a rok, Čína vypouští v přepočtu šestkrát méně, Indie dvanáctkrát a Keňa čtyřicetkrát méně. Přitom právě tyto a další chudé země budou patřit mezi nejpostiženější změnou klimatu.

Dobře provedená opatření předejdou rozsáhlým změnám klimatu, zároveň ale budou mít ekonomické přínosy. Rozhýbou moderní technologie a inovace, zvýší energetickou efektivnost – a sníží tak náklady na energie. Politiky i legislativa musí být nastaveny tak, aby byly v prvé řadě motivací k investicím, nikoli jen restrikcí. Tato kritéria Politika ochrany klimatu, kterou včera české ministerstvo životního prostředí zveřejnilo, splňuje. Česká republika má nyní, stejně jako ostatní evropské země, historickou možnost vydat se cestou k efektivní ekonomice s nízkou spotřebou energií a především fosilních paliv. Pokud budeme dnes váhat, v budoucnu můžeme za stejné kroky zaplatit zásadně více.
Autor: Jan Dusík | úterý 27.10.2009 15:12 | karma článku: 10.06 | přečteno: 3358x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Radka Kielbergerová

Čas táborových letních lásek

Na vnitřek víka sbaleného kufru na tábor si nalepit seznam věcí, přibalit krémy, čepici proti slunci a do seznamu to připsat. Ale žádná holka tam nepřipíše sbalenou tajnou naději, že by se na táboře mohl vyloupnout kluk...a láska

22.7.2017 v 11:07 | Karma článku: 14.65 | Přečteno: 252 | Diskuse

Libuse Palkova

Podobá se současná vlna protiislamismu dřívějšímu antisemitismu?

Vše se opakuje jen pokaždé trochu jinak. Když pročítám blogy o burkinách a muslimech a soudy lidí všeobecně, mám pocit, že něco podobného jsem už někdy někde četla...jen v bleděmodrém.

22.7.2017 v 9:53 | Karma článku: 14.75 | Přečteno: 1412 | Diskuse

Lucie Hejnalová

Blondýnka v kabriu

Je letní hezké odpoledne. Provoz jako vždy hustý. Přijedu ke křižovatce. Mám signál stůj. Tak se tak rozhlížím kolem a kousek přede mnou a díky výšce umístění mé kabiny i pode mnou, si stojí zlatý mercedes kabriolet.

22.7.2017 v 9:45 | Karma článku: 8.63 | Přečteno: 318 | Diskuse

Jiří Turner

Neúprosné zákony trhu fungují

Václav Klaus senior a možná i junior by ze mě mohli mít konečně radost, protože jsem po letech pochopil, že s neúprosnými zákony trhu se nedá nic dělat. Je nutné je akceptovat a smířit se z jejich důsledky, ať jsou jakékoli.

22.7.2017 v 9:35 | Karma článku: 7.61 | Přečteno: 258 | Diskuse

Helena Vlachová

Rodiče a děti

Děti tak rychle dospějí, vylétnou z hnízda a bývají rády, že jsou samostatné. To je bezesporu můj případ

22.7.2017 v 7:19 | Karma článku: 10.59 | Přečteno: 299 | Diskuse
Počet článků 27 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2894
Od roku 1998 (s přestávkami) působím na ministerstvu životního prostředí, naposledy do března 2010 jako ministr. Ve své praxi jsem se nejvíce věnoval agendě EU v oblasti životního prostředí. Vystudoval jsem Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (JUDr.) a environmental change management na Oxfordské univerzitě (M.Sc.). Specializuji jsem se na otázky životního prostředí, právo a evropskou a mezinárodní politiku. S manželkou Janou máme syna Jakuba (*2008).


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.